روش نورپردازی و روشنایی سالن های ورزشی و استخر

روش نورپردازی و روشنایی برای ورزشهای مختلف

تنیس روی میز و بدمینتون

توپ پردار بدمینتون بسیار کوچک و سریع است .بازیکنان باید به طور مرتب مسیر حرکت توپ را تعقیب کنند، بنابراین توصیه های خاصی برای محل منابع نور و روشنایی عمودی وجود دارد. انعکاس کمی که از سقف وجود دارد به دیده شدن توپ کمک میکند.

برای میز تنیس مسابقه باید نور یک دست بر روی میز و به فاصله ی ۵ متر از اطراف میز تامین شود. روشنایی عمودی مناسب برای اطمینان از دیده شدن توپی که در ارتفاع بالا حرکت میکند،مورد نیاز است. نور چراغ های فلورسنت یکی از بهترین گزینه ها برای نورپردازی یکسان عمودی و افقی در سالن های ورزشی هستند. چراغ های آویز یا دیواری با دریچه های شلجمی نیز مناسب هستند. برای مشاهده جدول میزان روشنایی لازم در وزشهای مختلف اینجا کلیک کنید

نورپردازی سالن ورزشی

نورپردازی سالن ورزشی

شمشیر بازی

شمشیر بازی نیازهای خاصی برای روشنایی عمودی و افقی دارد،حرکات در آن بسیار سریع بوده و نیاز به دید کافی برای مشاهده ی حرکات شمشیر می باشد.نور فلورسنت سقفی یا دیواری یا مسطح مدل T16 یا T26 برای آن مناسب است.

بوکس

در ورزش بوکس به دلیل حرکات پر قدرت و سریع از فاصله نزدیک سطح روشنایی بسیار بالا،به طور متوسط ۱۰۰۰ لوکس تا ۲۰۰۰ لوکس در جهت افقی مورد نیاز است. این میزان نور برای دید داور و تماشاچیان نیز لازم است.عموما هدف نورپردازی نوع تجهیزات آن را به دور رینگ مشخص میکند. نور افکن هایی با ستون نور کم عرض برای تامین روشنایی کافی مورد استفاده قرار می گیرد.استفاده از پروژکتورهای متال هالید برای داشتن تصویر واضح مناسب است.

نور افکن های آویز یا مسطح با عرض ستون نور متوسط با چراغ متال هالید و دریچه ی قابل تنظیم برای کنترل بازتاب خیره کننده ی آن، مورد استفاده قرار می گیرد.

سالن تنیس مسقف

ورزش تنیس نیاز به دید بسیار خوب برای کنترل مسیر حرکت توپ و قضاوت داوران دارد. بنابراین انتظار از سیستم روشنایی آن نور یک دست و حذف سایه ها و تشعشع خیره کننده میباشد. هم چنین نور باید تا پشت محوطه ی بازی ادامه پیدا کند، هم در خط جانبی و هم در خط انتهایی.برای جلوگیری از خیره شدن چشم بازیکنان زمانی که توپ را در ارتفاع بالا تعقیب میکنند نور افکن ها نباید در امتداد طولی زمین و بالا قرار گرفته باشند.نور افکن ها باید در برابر ضربات احتمالی اشیاء مقاوم بوده و طوری نصب شود که چیزی میان آنهاگیر نکند.

دیوارهای رنگ شده و مصالح مات با انعکاس کم نور باعث راحت تر دیده شدن توپ میشود.

نور فلورسنت T16 یا T26 با پوشش محافظ مناسب است. هم چنین استفاده همزمان از نور متال هالید یا ال ای دی با پوشش محافظ مفید است.

روشنایی زمین تنیس

روشنایی زمین تنیس

نمونه پروژکتور ورزشگاه یا استادیوم با لامپ LED ال ای دی

نورافکن ال ای دی

نورافکن ال ای دی

زمین اسکواش

توپ اسکواش از توپ تنیس کوچک تر بوده و رنگ تیره دارد، سرعت آن تا ۲۰۰ کیلومتر در ساعت رسیده و در تمام جهات حرکت میکند. از آنجا که دیوارها باعث بازگشت توپ در تمام جهات شده و بازیکنان بسیار سریع در کنار هم حرکت میکنند دید خوب لازمه ی پیش بینی حرکت توپ و ضربه ی دقیق به آن است. روشنایی مناسب در همه ی چهار جهت به صورت عمودی و روشنایی افقی یک دست مورد نیاز است. نور فلورسنت با دو جهت تابش غیر متقارن برای روشن کردن دیوار و گوشه های آن مناسب است. نصب چراغ ها باید در فاصله ی ۱ متری دیوار باشد و فلورسنت T16 و T26 با پوشش محافظ برای آن مناسب است.

اسکیت و هاکی روی یخ

همه ی پیست های پاتیناژ برای اهداف ورزشی و تفریحی و سایر مراسم مورد استفاده قرار می گیرد. برای همین نورپردازی آن باید قابلیت انعطاف و انطباق با کاربری های مختلف را داشته باشد.

عموما نور افکن ها بالای زمین یخی در یک چیدمان مرتب نصب میشود تا نور یکنواخت و افقی کافی تامین شود.

توپ هاکی سیاه رنگ است تا تماشاچیان بتوانند آن را روی یخ ببینند. کم کردن فاصله ی نور افکن ها نزدیک دروازه باعث افزایش شدت نور در این نقطه ی مهم میشود. نور افکن ها باید حداقل ۵ متر از سطح یخ فاصله داشته باشند. پروژکتورهای LED و متال هالید برای نور مناسب و به حداقل رساندن تعداد منابع روشنایی برای این سالن ها مناسب است.

استخر شنا

نورپردازی استخرهای شنا برای موارد مختلفی مورد استفاده قرار میگیرد. شناگر باید بتواند بر روی سایرین و مسیر مشخص خود دید کافی داشته باشد. بازیکنان واتر پلو نیاز به نور محیطی کافی دارند. مربیان و سرپرستان استخر هم چنین تماشاچیان نیز باید دید مناسب داشته باشند. برای استخرهای تفریحی نورپردازی دکوراتیو و تزئینی مورد نیاز است که باعث ایجاد حس بهتری در افرادی که برای استراحت یا تفریح آمده اند ،میشود. برای مشاهده یک نمونه نورپردازی دکوراتیو استخر اینجا کلیک کنید.

از آنجا که سطح آب نور را به شدت منعکس میکند محل قرار دادن نور افکن ها برای جلوگیری از خیرگی و نور آزار دهنده بسیار مهم است. قرار دادن منابع روشنایی در اطراف استخر به عدم انعکاس نور کمک میکند. هم چنین امکان سرویس و نگهداری منابع روشنایی در بالای استخر باید در نطر گرفته شود و میتوان با استفاده از چراغها و نورافکنهای ال ای دی نیاز برای تعمیرات را به حداقل رساند.

نورپردازی زیر آب علاوه بر این که به عدم انعکاس نور کمک میکند، باعث بهتر دیده شدن کف آب میشود. شناگران نیاز به روشنایی کافی داخل آب برای مشاهده ی سایر شناگرها و مسیر حرکت دارند. اما برای مسابقات شنا و ورزش واتر پلو باید چراغ های زیر آب خاموش باشند. برای استخرهای شیرجه نورپردازی مضاعف در جهت عمودی و دیده شدن دقیق محل ورود فرد به آب مورد نیاز است. نور افکن های مورد استفاده در استخرهای سر پوشیده باید به بخار گیری ورطوبت و نمک در هوا مقاوم بوده و استاندارد های بالایی داشته و در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاوم باشند. درجه ی حفاظت IP65 به بالا و بدنه ی استیل ضد زنگ با پیچ های استیل برای آنها مناسب است. لامپ های متال هالید و LED با حرارت رنگ گرم یا سرد مناسب هستند هم چنین لامپ های فلورسنت با بدنه ی محافظت شده یا لامپ های بخار سدیم برای استخرها مناسب هستند.

فوتبال و راگبی در فضای باز

روش عمومی نورپردازی زمین فوتبال استفاده از دکل های با ارتفاع ۱۲ تا ۲۰ متر برای رساندن زاویه تابش به حدود ۲۰ تا ۲۵ درجه است که غالبا از چهار دکل برای چهار گوشه ی زمین استفاده میشود. این دکل ها برای جلوگیری از تداخل نوری با فاصله نصب میشوند هم چنین در فوتبال دورتر از زمین بازی نصب میشوند تا از خیرگی چشم دروازه بانان با نور جلوگیری شود. نور افکن های قوی عموما از ۱۰۰۰ وات تا ۲۰۰۰ وات قدرت داشته و پرتاب نور نامتقارن دارند. گزینه ی دیگر استفاده از چهار دکل با پرتاب نور متقارن است و شرایط نصب دکل ها به همان ترتیب است.

نورپردازی زمین فوتبال

نورپردازی زمین فوتبال

هاکی

زمین بازی هاکی مقداری از زمین فوتبال کوچک تر است، اما اصول نورپردازی آن شبیه فوتبال است، تعداد، محل و ارتفاع دکل ها به همان ترتیب است. به دلیل کوچکتر بودن توپ و سرعت بالای بازی باید شدت نوری زیاد باشد. لامپ های متال هالید یا بخار سدیمی یا LED با تابش متقارن یا نامتقارن برای آن مناسب است.

دو میدانی

این پر هزینه ترین ورزش از نظر تامین روشنایی و نورپردازی است. برای استادیوم دو میدانی ۶ تا ۸ دکل نور افکن با فاصله ی ۴٫۵ متر از محیط فضای ورزشی مورد نیاز است. ارتفاع دکل باید بلند باشد تا نور عمودی و افقی کافی برا ی کلیه ی ورزش ها مانند پرش و پرتاب چکش تامین شود. نور افکن های پر قدرت متال هلید یا بخار سدیم یا ال ای دی برای آن مناسب است.

نورپردازی ذو میدانی

نورپردازی ذو میدانی

اسکی و پرش با اسکی

اسکی بازانی که در دره ی رو به پایین اسکی میکنند نیاز به نور مناسب و یک دست در تمام طول مسیر دارند. در سرعت بالا داشتن دید کافی و قرار داشتن نور افکن ها در اطراف مسیر بسیار مهم است. پروژکتورهای پر قدرت متال هالید با پایه ی ارتفاع ۱۲ متر برای این کار مناسب است.

ورزشکاران پرش با اسکی برای پرتاب خوب و فرود ایمن نیاز به نور افقی مناسب داشته که با استفاده از پروژکتورهای نصب شده از نوع ال ای دی یا متال هالید تامین میشود.

نورپردازی پیست اسکی

نورپردازی پیست اسکی

0 تعداد نظرات

نظر بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *