طراحی نورپردازی ساختمان مسکونی

داخلی منزل مسکونی

در این مقاله اصول و اصطلاحات نورپردازی فضای داخلی منزل مسکونی درج شده است.

چیزی که ما را متمایز میکند:

نوآوری
ما با ترکیب پیشرفته ترین تکنولوژی مدیریت انرژی و اصول جدید طراحی ،دامنه گسترده ای از منابع روشنایی پایدار را فراهم میکنیم. بیش از یکصد مدل از انواع چراغها با بازدهی نوری بالا که دارای مشابه نمیباشند و با طراحی بدنه ظریف و منحصر به فرد آسیبی به زیبایی محل استفاده وارد نمی کنند.

پایداری
تعهد ما به محیط زیست به همان اندازه تعهد ما به نوآوری، کیفیت و مشتریانمان است. ما باور داریم که نورپردازی میتواند سازگار با محیط زیست، نوآورانه و با کیفیت و دارای مشخصه های زیبایی شناختی باشد. تکنولوژی کم مصرف در تمام مراحل انتخاب متریال، تولید و مونتاژ و نصب تجهیزات مد نظر شرکت است.

کیفیت

به کار گیری بهترین قطعات و بالاترین کیفیت مونتاژ توسط پرتونگار، منجر به تولید تجهیزات روشنایی با بالاترین کیفیت شده است.

 

 

از آنجایی که محیط داخلی خانه دارای کاربری های گوناگون و متفاوت است، اجرای صحیح روشنایی داخلی منازل مسکونی نیاز به دقت بالا و رعایت اصول طراحی دارد. روشنایی کامل بر روی احساس فرد نسبت به خانه محل زندگی اش تاثیر دارد و روشنایی مناسب باعث بهره وری از حداکثر پتانسیل زیبای منزل خواهد شد.

طراحی نورپردازی مسکونی

مقالات آموزشی پرتونگار راهگشای شما در امر طراحی نورپردازی و منبعی برای آموزش اصول آن می باشند. همچنین این شرکت با تولید محصولات متنوع نورپردازی از قبیل چراغهای دکوراتیو ، منابع خطی قابل انعطاف ، چراغهای روکار ، و سایر انواع گزینه های متنوعی را فراهم می کند.

اهداف طراحی نورپردازی مسکونی

نورپردازی داخل مسکونی

تعیین شدت و تعداد منابع روشنایی، در نظر گرفتن تاثیری که بر محیط داخلی می گذارد و تغییر رنگی ایجاد میکند، از فاکتورهای موثر در طراحی موفق نورپردازی داخلی هستند. در این رابطه طراح باید فاکتورهای کلیدی را هنگام تعریف نوع نورپردازی در نظر بگیرد که خلاصه آن شامل : طول عمر و میزان روشنایی چراغها، حرارات رنگ، ترکیب با نور روز و کنترل شدت در روز، سلایق شخصی مشتری، نحوه کنترل نور و انعطاف پذیری برای جابجا کردن محل تمرکز نور و موارد مشابه است.

 • در کنار توجه به کاربرد و امنیت ، یک فضای گرم و دعوت کننده ایجاد کنید.
 • با تنظیم و ترکیب نور محیطی ، برای همه فضاها نور کاربردی ایجاد کنید.
 • خط روشنایی پیوسته را در فضای مابین اتاق ها در نظر بگیرید.
 • با متمرکز کردن نور بر روی جاذبه ها و جزییات معماری در فضای نشیمن، آنرا بهینه کرده و زیبایی آنرا بیشتر کنید.
 • یک طرح قابل انعطاف آماده کنید که در روشنایی روز و تاریکی شب کارآمد بوده و تعمیرات آن نیز ساده باشد.
 • حداکثر بهره وری انرژی و آیین نامه های مربوطه را رعایت کنید.

حین طراحی فضای مسکونی موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • ابعاد و فرم محل مورد نظر
 • نحوه جابجایی افراد در منزل
 • نحوه استفاده از فضا : معمولا در یک محل کارهای مختلفی انجام میش ود که میزان نور متفاوتی لازم دارند.
 • ارتفاع سقف و فرم آن: نور از این سطح منعکس شده و با نور محیطی اتاق در هم آمیخته و آنرا بهبود می بخشد.
 • سن و سال افرادی که در منزل زندگی می کنند: زمانی که پیرتر می شویم، به شدت نور حساستر می شویم.
 • رنگ دیوارها: رنگ تیره تر نور بیشتری را جذب کرده و میزان نوردهی بالاتری را لازم دارد.
 • تزیینات هنری و بخشهای طراحی شده: مناطق خاصی از فضا که متمایز شده یا دکوراسیون خاص دارند بهتر است با نورمتمرکز مانند چراغ هالوژن یا چراغ هالوژنی چشمی مشخص تر شوند.

نورپردازی آشپزخانه

انعکاس و کنتراست نور

اکنون مردم زمان بیشتری را در منازل سپری میکنند. خانه به محلی برای استراحت، اجتماع و حتی کار تبدیل شده است. برای یک خانه امن، راحت و جذاب، نورپردازی نقشی کلیدی دارد. بهترین نوع نورپردازی به معماری ساختمان ارتباط دارد، بهینه کردن ایده آرشیتکت ساختمان برای فضای مورد نظر و برجسته کردن نقاط قوت طراحی. نورپردازی باید با سبک زندگی صاحب خانه منطبق باشد: میزان و شدت روشنایی و تاثیری که بر نحوه نمایش اسباب و وسایل داخل خانه دارد بر روی احساس فرد نسبت به فضای خانه موثر است. در اتاقهای مختلف که ابعاد مختلفی دارند باید از نورپردازی و سیستم کنترل متفاوتی استفاده شود. و برای ایجاد بالانس نوری باید انواع نور محیطی، کاربردی، متمرکز و دکوراتیو دسته بندی شوند. معمولا ۱۲ تا ۱۵ درصد از انرژی الکتریکی در خانه برای روشنایی مصرف می شود. قابل کنترل کردن روشنایی با استفاده از دیمر علاوه بر اینکه باعث کاهش مصرف برق می شود، این اجازه را می دهد که کاربر بر اساس میزان نیاز به نور در زمان انجام فعالیتهای مختلف، شدت نور را کنترل و تعیین کند. شرکت مهندسی پرتونگار با استفاده از کنترلر و دیمرهای دیجیتال این امکان را فراهم می کند.

حرارت رنگ

یکی از شاخصه های رنگ نور در زمان انتشار است. تمامی لامپها دارای حرارت رنگ مشخصی بر مبنای تابش نور هستند. رنگ سفید در سه دسته کلی تقسیم بندی می شود: گرم، طبیعی و سرد که با واحد کلوین (Kelvin) مشخص می شود. نور سفید که رنگی مایل به زرد مشابه نور شمع دارد، سفید گرم Warm White نامیده می شود که در محدوده کمتر از ۳۰۰۰ کلوین قرار دارد: رنگ نارنجی و قرمز را تقویت کرده، رنگ آبی را ضعیفتر و مقداری زرد به سفید و سبز اضافه می کند.

سفید طبیعی (۳۰۰۰ کلوین تا ۳۵۰۰ کلوین) تمام رنگها را بطور یکسان تقویت می کند و بر رنگ خاصی مثلا آبی یا زرد تاکید نمی کند.

سفید مایل به آبی مانند رنگ نور ماه بر روی برف به عنوان سفید سرد شناخته می شود.(بالاتر از ۳۵۰۰ کلوین) آبی را تقویت کرده و قرمز را تضعیف میکند و رنگسایه آبی به سفید و سبز اضافه می کند.

رنگهای گرم فضا را کوچکتر، گرمتر و راحت و آشناتر نشان میدهند اما رنگ سردتر فضا را وسیعتر جلوه می دهد.

0 تعداد نظرات

نظر بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *